Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "PDV I RAZVOJ PREDUZETNIŠTVA". Rad ima 11 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Ako tekst koji se nalazi ispod nije čitljiv (sadrži kukice, znakove pitanja ili nečitljive karaktere), molimo Vas, prijavite to ovde.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati ovde.
FAKULTET POSLOVNE EKONOMIJE
PDV I RAZVOJ PREDUZETNIŠTVA
SEMINARSKI RAD
SARAJEVO, NOVEMBAR 2009.
SADRŽAJ
UVOD
Porez na dodanu vrijednost, ili popularno PDV, predstavljaju vrstu poreza na promet koji se obračunava i naplačuje u svakoj fazi proizvodnje i prometa i to isključivo na iznos dodane vrijednosti koja je stvorena u datoj vrsti proizvodnje ili prometa robe. Od prvog januara 2006 godine Bosna i Hercegovina je uvela porez na dodanu vrijednost sa jedinstvenom stopom od 17%. Kao rezultatt toga Bosna i Hercegovina više neće biti jedina zemlja u europi koja nema takvu vrstu poreza, a samim tim uvođenjem PDV-a predstavlja značajnu ekonmsku promjenu. Primjenom ovog Zakona dovodi se do promjene cjena i potrebe za njihovim rastom.
PDV-eom prvenstveno se želi proširiti krug poreznih obveznika, a samim tim povećati prihode u buđetu, nego što se to ostvarivalo od poreza na promet.
PDV se uvodi da bi se osigurala finansijska disciplina i smanjio manevarski prostor svim subjektima koji su do sada izbjegavali plaćanje javnih dadžbina. Primjenom ovog modela proizvodi se efekat poreskog kredita za državu, jer proizvodnja može da ostvari povrat plačenog poreza na dodanu vrijednost tek poslje prodaje robe.
Uvođenjem PDV-a država povećava stepen naplate javnih dadžbina, stimuliše izvoz i privrednu aktivnost uopšte. Uvođenjem PDV-a zaštiti će preduzeća, uključujući mala i srednja preduzeća, od nepravedne konkurencije, tako što će uvesti više transparentnosti u poslovno okruženje, a samom tim potencijal preduzetnićke energije biče znatno iskorišten.
Klasifikacija poduzetnika ima utjecaj na opseg i sadržaj financijskih izvještaja koje su poduzetnici dužni sastavljati. Prelazak iz kategorije malih u srednje odnosno srednjih u velike poduzetnike utječe i na visinu članarine u Bosanskohercegovačkoj privrednoj komori, odnosno prelazak u višu skupinu ima za posljedicu povećan PDV.
Mala preduzeće su obično izuzeta od obveze plaćanja PDV-a. Pritom se određuje visina godišnjeg prometa poduzeća ispod koje nije potrebno voditi dokumentaciju za PDV, te nije potrebno uračunavati PDV u cijenu proizvoda ili usluge, niti je obvezno na računu za prodanu robu iskazati iznos PDV-a. Mala preduzeća se izuzimaju jer su troškovi ubiranja porezaobično relativno visoki u odnosu na ubrani porez.
1. POJAM I FILOZOFIJA PDV-a
Porez na dodanu vrijednost dokazao je svoje prednosti u mnogim zemljama svijeta, koje su uvele ovakav naćin oporezivanja. Porez na dodanu vrijednost prva je uvela Francuska 1958. godine. Zatim je 1964. godine to učinila Finska. Njegovu primjenu brzo su prihvatile ostale zemlje Europske unije, tako da danas sve razvijene zemlje osim Australije i Sjedinjenih Američkih Država, oporezuju svoju potrošnju pomoću poreza na dodanu vrijednost. Takav oblik poreza također se uspješno širi u zemljama u razvoju i u zemljama u tranziciji. Bosni i Hercegovini je potreban takav moderan oblik oporezivanja prometa jer je jednostavan.
...
-------------------- CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU.---------------------
MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL:
maturski.org Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.maturski.org, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!